Suchá pokožka

08.10.2023

Správne ošetrená suchá pleť je naozaj krásna. Nevhodný prístup alebo zanedbávanie rýchlo vedie k starnutiu


V mladosti sa suchá pokožka predstavuje v tom najlepšom svetle: "broskyňové" líca, jemné póry, nijaký mastný lesk o týchto vlastnostiach sníva každý, kto sa musí v puberte trápiť s uhrami, pupáčikmi a pleťou mastnou ako slanina. Najneskôr v polovici dvadsiatky sa však ukáže, že za tieto výsady treba platiť. Ak sa o suchú pokožku v tomto období začnete správne starať a ošetrovať ju, čoskoro pocítite nedostatok tuku a vlhkosti. A objavia sa aj prvé viditeľné stopy. Napätie, drobné šupinaté fliačiky, podráždené miesta a vrásky hovoria jasnou rečou: pleť potrebuje kozmetickú pomoc.Suchej pokožke chýba najmä tuk a vlhkosť

Za ustavične sa prehlbujúcu suchosť sú vinné mazové žľazy. Produkujú menej tuku než treba na vytváranie prirodzenej ochrannej vrstvy z mazu, potu a látok viažucich vlhkosť, ktorá udržiava hebkosť rohovinovej vrstvy. Vďaka nej je pleť odolnejšia voči škodlivým vonkajším vplyvom a predovšetkým ju chráni pred vysychaním.

Do dvadsiatky sa tento nedostatok ani neprejavuje, neskôr produkcia tuku nezadržateľne klesá. Keďže však tuk najúčinnejšie viaže vlhkosť, čoskoro sa zníži aj vlhkosť pokožky. Zrohovatené bunky zdrsnejú, ich súdržnosť povoľuje, a tým sa z pleti odparuje voda. Do pokožky môžu prenikať dráždivé látky a časom sa zo suchej kože stáva precitlivená pleť. Okrem toho rýchlejšie starne. Žiaľ, ani najprecíznejšie ošetrovanie neprinúti mazové žľazy, aby vysielali na povrch väčšie množstvo tuku. Reagujú na určité hormonálne signály podľa geneticky predurčeného plánu, ktorý sa nedá  ovplyvniť. Vhodný spôsob starostlivosti ako je napr. kozmetická masáž však môže pokožke nahradiť veľa z toho, čo jej chýba.Základná starostlivosť o suchú pokožku

Suchá pokožka je jemná, vyžaduje, aby ste sa jej patrične venovali. Napriek tomu sa treba riadiť pravidlom: menej je viac. Suchá pleť totiž zle reaguje nielen na zanedbávanie, ale aj na preťažovanie ošetrovacími prostriedkami pričastú a zmenu značky. Zvyčajne je najúčinnejší každodenný precízny ošetrovací program. Prakticky to znamená:

 • Večer pokožku očistite veľmi jemným čistiacim mliekom s obsahom upokojujúcich a ošetrujúcich látok. Do úvahy prichádza aj čistiaci krém, olej. Čistiace mlieko si možno opláchnuť z tváre vlažnou vodou. Keď používate vodu, ktorá obsahuje veľa vápna (,,tvrdá" voda), po umytí namočte vatový tampón do pleťovej vody (nie s alkoholom) a pretrite si pleť. Zvyšky vápna na tvári by ju totiž vysušovali. Potom naneste veľmi mastný a hydratačný nočný krém. Na pokožku s výrazným nedostatkom vlhkosti môžete pod nočný krém naniesť hydratačné sérum
 • Ráno stačí suchú pokožku osviežiť vlažnou vodou a pleťovou vodou bez obsahu alkoholu. Nakoniec nanesiete denný krém, síce ľahký", ale bohatý na oleje a hydratačné látky. Denný krém musí navyše obsahovať filter proti svetlu, ktorý chráni pokožku pred starnutím spôsobeným svetlom. Alebo používať make-up s SPF faktorom.
Látky, ktoré suchej pokožke mimoriadne prospievajú

Ukázalo sa, že veľmi účinné sú takzvané keramidy, hydratačné substancie podobné prirodzenému tmelu medzi bunkami pokožky, ktoré ho dokážu nahrádzať, čím sa zvyšuje vlhkosť zrohovatenej vrstvy.

Na suchú pleť sa vynikajúco hodia aj krémy s arganovým olejom alebo inými nenasýtenými mastnými kyselinami. A séra s obsahom kyseliny hyalurónovej. Zjemní pleť a zabezpečia lepšie viazanie vlhkosti. Čo suchej pokožke pri častom používaní neprospieva

 • Napríklad sauna, športy, ktoré vyvolávajú potenie a plávanie v chlórovanej vode. Pri týchto aktivitách sa odplavujú vzácne látky, ktoré koža nahrádza len veľmi ťažko. Aby ste jej to uľahčili, treba ju potom ošetriť hrubou vrstvou mastného hydratačného krému alebo krémovou či hydratačnou pleťovou maskou

Špeciálna rada pre plavkyne: Pred plávaním si do pokožky tváre, krku a dekoltu dôkladne votrite vodo-vzdorný opaľovací krém.

 • Peeling, čiže odstraňovanie šupiniek rohovinovej vrstvy, suchá pokožka za normálnych okolností nepotrebuje. Na suchú pleť sa zásadne nepoužívajú masky, ktoré veľmi vysychajú, a pleťové vody s obsahom alkoholu. 
 • Nové kozmetické prípravky nikdy neskúšajte v zime, pretože chlad a nízka vlhkosť pleť už aj tak dosť dráždia. Vhodnejším obdobím je jar alebo jeseň.TEST: MÁTE SUCHÚ POKOŽKU?


Tvár a krk si očistite ako zvyčajne. Krém vynechajte. Asi po hodine začnite s testovaním. Pozorne si prezrite tvár pri jasnom svetle a záporne alebo kladne odpovedzte na nasledujúce otázky:

 1. Sú póry takmer neviditeľné?
 2. Je pokožka matná až mdlá?
 3. Má ružovo-červenú farbu?
 4. Keď máte viac ako 25 rokov: Objavili sa už okolo očí prvé vrásky?
 5. Stáva sa často, že je pleť podráždená sčervená, a keď sa vystavujete slnku, chladu či vetru?
 6. Nemali ste takmer nikdy problémy s uhrami?

Keď ste na všetky otázky odpovedali áno, určite máte suchú pokožku. Štyri až päť kladných odpovedí možno ide o zmiešaný typ.

©2023, Kozmetický salón Studio Simona™
©2023, Kozmetický salón Studio Simona™